از بین بردن حشره ساس

اگر به وجود ساس در خانه خود شک کرده‌اید، حتما به دنبال از بین بردن ساس باشید. زمانی که ساس در خانه مشاهده می‌شود، از بین بردن آن کار سختی است و امکان دارد چندین ماه طول بکشد. ساس از خون انسان تغذیه می‌کند و گزش ساس باعث عفونت‌های پوستی می‌شود که بسیار آزار دهنده است. اما نگران نباشید. در این مقاله چندین راه برای از بین بردن حشره ساس به شما معرفی می‌کنیم.

لازم به ذکر است یکی از راه‌های مقابله با حشرات و ساس‌ها استفاده از حشره کش برقی امواج صوتی است، در ادامه با پارسیان دافع همراه باشید.

ساس چه موجودی است؟

ساس‌ها از خانواده حشرات هستند و برای رشد خود به محیط آلوده و نیمه تاریک احتیاج دارند. آنها بدنی صاف و کوچک دارند و نمی‌توانند پرواز کنند. ساس‌ها اغلب در درزهای اشیاء چوبی و در میان کالاهای خواب رشد می‌کنند و از خون موجودات زنده و گرم، مانند انسان، تغذیه می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های ساس‌ها این است که به راحتی از یک مکان به مکان دیگر منتقل می‌شوند. بنابراین، علاوه بر محیط‌های کثیف، می‌توانند در ساختمان‌های تمیز نیز یافت شوند، زیرا ممکن است به طور غیرمستقیم توسط اشیاء آلوده به آنجا منتقل شوند.

ساس‌ها عمدتاً در شب فعالیت می‌کنند و تا ساعت ۵ صبح فعالیت خود را ادامه می‌دهند. عمر ساس‌ها معمولاً تا چند ماه است و می‌توانند تا ۶۰ روز بدون غذا زندگی کنند. روش تغذیه ساس‌ها این است که ابتدا پوست میزبان را سوراخ می‌کنند و سپس بزاق خود را در آن تزریق می‌کنند تا به راحتی خون میزبان را جذب کنند. خوشبختانه، ساس‌ها معمولاً برای انسان ضرر مستقیمی ندارند و بیماری ایجاد نمی‌کنند. بلکه مشکل اصلی ساس‌ها، آزار و رنجشی است که به میزبان خود وارد می‌کند. برای از بین بردن حشره ساس، تا آخر مقاله با ما همراه باشید.

همچنین می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه‌ی از بین بردن حشرات، مقاله از بین بردن پشه در منزل را بخوانید.

دستگاه پشه کش برقی

علائم وجود ساس در خانه

برخی از علائمی که نشان دهنده وجود ساس در خانه شما است، عبارتند از:

  1. خارش پوست و قرمزی: این علائم معمولاً بعد از بیدار شدن از خواب و در نقاطی از بدن که در تماس با ساس قرار گرفته‌اند، مشاهده می‌شوند. این خارش می‌تواند ناشی از ترشحات ساس و واکنش پوستی به آنها باشد.
  2. لکه‌های قهوه‌ای تیره روی کالای خواب: وجود لکه‌های قهوه‌ای تیره روی پتو، ملحفه و روبالشتی ممکن است نشانگر وجود ساس باشد. این لکه‌ها معمولاً به علت ادرار یا مدفوع ساس در کالاهای خواب ایجاد می‌شوند.
  3. ضایعات پوستی روی رختخواب: ساس‌ها هنگام تغذیه از خون میزبان، پوست را نیش می‌زنند. اگر روی رختخواب خود ضایعات پوستی بیضی‌شکل و قهوه‌ای رنگ مشاهده می‌کنید، ممکن است نشان دهنده وجود ساس در منزل شما باشد.

از بین بردن ساس در خانه

همچنین می‌توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره‌ی نحوه‌ی از بین بردن حشرات، مقاله از بین بردن سوسک در خانه را بخوانید.

از بین بردن ساس در خانه

اولین چیزی که باید برای از بین بردن حشره ساس در خانه به آن توجه کنیم، تعداد و شدت زیاد شدن ساس‌ها است. در اولین مرحله باید جایی که این موجودات رشد می‌کنند را شناسایی کنید تا بتوانید تعداد آن‌ها را تشخیص دهید و همچنین بتوانید بهترین راه را برای از بین بردن آن‌ها انتخاب کنید. در زیر چند روش از بین بردن ساس در منزل را آموزش می‌دهیم.

از بین بردن ساس با وایتکس

وایتکس یک ماده شیمیایی قوی است که می‌تواند از بین بردن حشره ساس باشد. با اسپری کردن وایتکس در نقاط آلوده به ساس می‌توانید به مبارزه با ساس بروید.

بهتر است قبل از استفاده از وایتکس، دستکش و ماسک را بپوشید تا از تماس مستقیم با ماده شیمیایی جلوگیری کنید. همچنین، قبل از اسپری کردن وایتکس، مطمئن شوید که محیط خانه خالی از افراد شده است و هیچ حیوان خانگی در نزدیکی قرار ندارد. پس از اسپری کردن وایتکس، بهتر است منزل را برای مدتی ترک کنید تا محلول جذب شود.

از بین بردن ساس با جوش شیرین

جوش شیرین یک روش خانگی مبارزه با ساس است. برای استفاده از جوش شیرین، می‌توانید مقداری از آن را در محل زندگی ساس‌ها یا در نقاط مشکوک دیگر در منزل بپاشید. همچنین، اگر ممکن است جوش شیرین با سطوح چوبی یا دیگر سطوح در منزل تماس داشته باشد، قبل از استفاده روی یک قسمت کوچک تست کنید تا از بروز هرگونه آسیب جلوگیری کنید.

روش از بین بردن ساس با جوش شیرین به این صورت عمل می‌کند که وقتی جوش شیرین در خانه گرم ریخته شود، پیوند‌های شیمیایی آن می شکند و کربن دی اکسید تولید می‌کند. کربن دی اکسید باعث می‌شود ساس از بین برود. همچنین جوش شیرین ماده‌ای است که رطوبت بدن ساس را به خود می‌گیرد و با این اتفاق بدن ساس دهیدراته می‌شود و از بین می‌رود.

از بین بردن ساس با سرکه

سرکه نیز یک روش موثر برای از بین بردن حشره ساس است. ساس از بو و طعم سرکه بدش مياد. برای استفاده از سرکه برای کنترل ساس‌ها، می‌توانید مقداری از آن را در ظرف اسپری بریزید و در قسمت‌های مختلف منزل خود باشید. به خصوص به قسمت‌هایی که ساسها ممکن است در آنها پنهان شوند مانند اطراف تخت خواب، سرویس چوب، قرنیزها و سطوح چوبی دیگر.

پس از پاشیدن سرکه، بهتر است منطقه مورد نظر را تا حد امکان خشک کنید، زیرا رطوبت می‌تواند محیط مناسبی برای رشد ساس‌ها ایجاد کند. همچنین، برای اثربخشی بیشتر، ممکن است نیاز باشد از این روش را به صورت مکرر تکرار کنید.

از بین بردن ساس با قرص برنج

قرص برنج یا قرص فسفید آلومینیوم در گذشته برای کنترل آفات انباری و از بین بردن حشره ساس استفاده می‌شد. این قرص یک ماده شیمیایی به نام فسفید آلومینیوم را تولید می‌کند که با تماس با رطوبت هوا گاز فسفین (فسفید هیدروژن) را آزاد می‌کند. این گاز به عنوان یک حشره کش قوی عمل می‌کند. اما، استفاده از قرص برنج برای از بین بردن ساس در حال حاضر به طور رسمی توسط وزارت بهداشت ممنوع است. دلیل اصلی این ممنوعیت به خاطر خطرناک بودن گاز فسفین است. فسفید هیدروژن یک گاز سمی و قابل اشتعال است که برای اهالی منزل و حیوانات خطرناک است. اگر از این قرص برای از بین بردن ساس استفاده شود، تماس با این گاز می‌تواند به عوارض جدی از جمله تنفس مشکل‌بار، تهوع، استفراغ، سردرد، آسیب به مغز و حتی مرگ منجر شود.

بهترین سم برای از بین بردن ساس

بهترین سم برای از بین بردن ساس

بهترین سم برای کشتن ساس، استفاده کردن از سم‌هایی با دوام بالا است که عبارتند: BHC و بایگون ۱ درصد، پرمترین ۰.۵ درصد، مالاتیون ۲ درصد، دیازینون ۰.۵ درصد و دی دی وی پی ۰.۵ درصد که به صورت امولسیون و پودرهای قابل تعلیق در آب هست. برای سمپاشي ساس، از این سموم در محل زندگی ساس بریزید. همچنین می‌توانید محل خواب از جمله تخت‌خواب، تشک، ملحفه‌ها، پتو و بالش خود را نیز با مقدار خیلی کم از این سموم، سمپاشي کنید که البته به این توجه کنید که قبل از استفاده حتما آن‌ها را بشویید. در زیر یک حشره کش قوی را برای از بین بردن حشره ساس معرفی می‌کنیم.

حشره کش کامن

سم کامن یکی از اسپری مخصوص از بین بردن ساس است که بسیار قوی است و ماندگاری بالایی دارد. استفاده از این حشره كش در فضای بسته خطرناک است و بهتر است که در و پنجره را باز کنید و زمانی که سمپاشی کردید هم تا ۱۰ دقیقه محل را ترک کنید.

جلوگیری از نفوذ ساس به خانه

می‌خواهید بدانید ساس از كجا مياد؟ اگر جزو افرادی هستید که لباس یا مبل یا وسایل دست دوم خریداری می‌کنید، حتما این وسایل را بررسی کنید. وسایلی که کنار خیابان هستند را دست نزنید و به خانه نیاورید. امکان دارد مثلا اگر مبلی گوشه خیابان است، در پارچه آن ساس وجود داشته باشد. اگر در مکانی رفتید که فهمیدید در آنجا ساس وجود دارد، برای از بین بردن حشره ساس، حتما قبل از ورود به خانه لباس خود را دربیاورید و داخل کیسه‌ای بگذارید و محکم ببندید و بعد با آب خیلی داغ شستشو دهید.

در ادامه به بیان برخی از دیگر از روش‌های از بین بردن حشره ساس در خانه اشاره می‌کنیم.

دستگاه دفع حشرات یکی از بهترین راه ها برای از بین بردن دائمی حشرات سوسک، کک، شپش و … می باشد.

استفاده از جارو برقی

یک روش ساده برای نابودی ساس‌های موجود در منزل استفاده از جاروبرقی است. ابتدا، جاروبرقی را در تمام نقاط منزل به ویژه نقاطی که به شکل خاص به نظر می‌رسند مورد آلودگی ساس قرار دارند، استفاده کنید. قدرت مکش جاروبرقی باعث از از بین بردن حشره ساس خواهد شد.

در مرحله بعد، با استفاده از یک برس، تخم‌های ساس را از مکان‌هایی که جاروبرقی به آن‌ها دسترسی ندارد مثل درزهای تخت، گوشه‌ها و کنار ملحفه بردارید. این کار باعث از بین رفتن تخم‌ها و کاهش جمعیت ساس‌ها خواهد شد.

در پایان، منزل را بار دیگر با جاروبرقی تمیز کنید و به دقت به هر نقطه از آن دسترسی داشته باشید. از این طریق، محیط خانه را از هر گونه حشره‌ای از جمله ساس‌ها پاکسازی کنید. این روش ساده و قابل انجام است و به شما کمک می‌کند تا در مقابل ساس‌ها در منزلتان مقاومت کنید.

استفاده از آویشن

آویشن یک گیاه با خواص بسیار زیاد است و یکی از جالب‌ترین خواص آن، قابلیت از بین بردن حشره ساس است. یک روش ساده برای استفاده از آویشن در حشره‌کشی این است که برگ آویشن تازه را در زیر مبل یا تخت خواب قرار دهید. این کار باعث می‌شود که ساس‌ها به تدریج نابود شوند. همچنین، می‌توانید چوب آویشن را در اتاق سوزانده و دود آن را در محیط پخش کنید تا ساس‌ها با سرعت بیشتری نابود شوند. استفاده از آویشن یک روش طبیعی و موثر برای کنترل ساس‌ها است.

استفاده از زردچوبه

در پودر زردچوبه، ماده شیمیایی کورکومین وجود دارد که دارای خواص ضدمیکروبی است و می‌تواند در از بین بردن حشره ساس بسیار موثر باشد. برای استفاده از این روش، کافی است پودر زردچوبه را در روزهای متوالی روی نقاط آلوده به ساس پاشید. این کار باعث می‌شود که حشرات به تدریج از بین رفته و محیط منزلتان از ساس‌ها پاک شود. استفاده از پودر زردچوبه یک روش طبیعی و مؤثر برای از بین بردن حشره ساس است.

حشره ساس
چندین روش‌ برای از بین بردن حشره ساس در خانه وجود دارد

اقدامات درمانی بعد از گزش ساس

بعد از گزش ساس، اقدامات درمانی زیر می‌توانند کمک کننده باشند. ابتدا بهتر است محل گزش را با آب و صابون به دقت بشویید. سپس می‌توانید از کمپرس خنک، کرم‌های ضد خارش، پمادهای کورتونی و لوسیون‌های مرطوب‌کننده استفاده کنید. در برخی مواقع، مصرف آنتی‌هیستامین‌های خوراکی می‌تواند خارش را کاهش دهد. معمولاً محل گزش حدود یک تا دو هفته زمان می‌برد تا بهبود یابد.

به کودکان حتماً باید توجه داشته باشید که محل گزش ساس را با خارش زخم نزنند، زیرا این کار ممکن است باعث عفونت پوستی شود. در صورتی که این اتفاق رخ داد، بهتر است به پزشک مراجعه کنید و احتمال تجویز آنتی‌بیوتیک وجود دارد. همچنین یکی از روش‌های درمان خانگی می‌تواند استفاده از مخلوط آب و جوش شیرین باشد. شما می‌توانید آب و جوش شیرین را به صورت خمیری تهیه کرده و روی محل گزش ساس قرار دهید.

برای اطلاعات بیشتر مقاله از بین بردن حشره کک را بخوانید

پارسیان دافع، بهترین انتخاب برای از بین بردن حشرات موذی

پارسیان دافع بهترین و بزرگترین شرکت در ایران است که محصولات دفع حشرات و حیوانات موذی را به صورت الکتریکی تولید کرده است. پارسیان دافع از جدیدترین روش‌ها استفاده می‌کند تا بدون ضرر زدن به محیط زیست و نسل‌های آینده، حشرات موذی را از بین ببرد. پارسیان دافع از روش فراصوت (التراسونیک) برای دفع حشرات، حیواناتی مانند موش و مار و غیره، پرندگان مزاحم و گربه و سگ استفاده می‌کند که برای محیط زیست و انسان و حیوانات خانگی بی ضرر است.

دستگاه دفع حشرات

جمع بندی

در این مقاله درباره راه‌های از بین بردن حشره ساس صحبت کردیم. ساس‌ها معمولا در تخنخواب مشاهده می‌شوند که به عنوان ساس تختخوابي (bed bug) شناخته می‌شوند. البته علاوه بر اساس رختخواب، ساسها در شکاف دیوار مبل‌ها و غیره نیز زندگی می‌کنند. ساس از خون انسان تغذیه می‌کند و برای این کار باید اول انسان را نیش بزند. و نيش ساس باعث عفونت‌های پوستی می‌شود. با استفاده از ره حل‌هایی که در این مقاله ذکر کردم، می‌توانید ساس‌ها را از خانه خود دور کنید.

سوالات متداول

ساس چیست؟

ساس‌ها از خانواده حشرات هستند و برای رشد خود به محیط آلوده و نیمه تاریک احتیاج دارند. آنها بدنی صاف و کوچک دارند و نمی‌توانند پرواز کنند. ساس‌ها اغلب در درزهای اشیاء چوبی و در میان کالاهای خواب رشد می‌کنند و از خون موجودات زنده و گرم مانند انسان تغذیه می‌کنند.

چرا استفاده از قرص برنج برای از بین بردن ساس ممنوع شده است؟

ممنوع شدن استفاده از قرص برنج برای از بین بردن حشره ساس، به خاطر خطرناک بودن گاز فسفین است. فسفید هیدروژن یک گاز سمی و قابل اشتعال است که برای اهالی منزل و حیوانات خطرناک است. اگر از این قرص برای از بین بردن ساس استفاده شود، تماس با این گاز می‌تواند به عوارض جدی از جمله تنفس مشکل‌بار، تهوع، استفراغ، سردرد، آسیب به مغز و حتی مرگ منجر شود.

 

1نظر

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی علامت گذاری شده اند *

این یک سایت آزمایشی است
ساخت با دیجیتس